Cytat


Pasja - podmuch szczęścia pozwalający się uwolnić ze stalowego uścisku szarej, ponurej codzienności.

O mnie

Moje zdjęcie
Hafciarka zołza - na dodatek wredna, bezkompromisowo tępiąca hafciarskie badziewie i wiedząca czego chce.. zakręcona na punkcie krzyżyków od dawien dawna, cierpiąca na hafciarskie ADHD - ciągle ją nosi i nie potrafi usiedzieć przy jednym projekcie dłużej niż tydzień, stawiająca krzyżyki w tempie, którego mistrz Formuły 1 by się nie powstydził - szczególnie w czasie urlopu, podobno to wszystko dzięki turboigle... kiedy ktoś jej nadepnie na odcisk bierze miotłę, na której na co dzień lata, i goni delikwenta, gdzie pieprz rośnie...

1879. Kolorowy rok wyzwanie 6

 Pora na kolejne wyzwanie. Tym razem proponuję kolor


Fioletowy to kolor, który powstaje z połączenia barwy czerwonej z barwą niebieską. W zależności od proporcji tych dwóch barw, fioletowy kolor może być odbierany zarówno jako kolor ciepły jak i zimny

Barwa fioletowa rzadko występuje w przyrodzie. Z tego powodu w przeszłości, kiedy nie znano jeszcze sztucznych barwników, uzyskanie tego koloru było bardzo trudne i bardzo kosztowne. Dzięki czemu jest określany jako kolor władców i kojarzony z bogactwem i wpływami.

W zależności od odcienia fioletu, może być on więc interpretowany pozytywnie lub negatywnie. Ciemny fiolet jest jednak najczęściej kojarzony w Europie z żałobą i pogrzebem, jasny natomiast ze zmysłowością, kobiecością lub luksusem.

W wielu zakątkach świata fioletowy jest symbolem tajemnicy, magii, władzy królewskiej, dostojeństwa ale również posiada negatywne skojarzenia ze śmiercią, żałobą, pychą i dekadencją. W chrześcijaństwie symbolizuje mękę Chrystusa, dlatego też taki kolor mają szaty liturgiczne w okresie Wielkiego Postu. Od wieków zresztą kolor ten jest domeną Kościoła, zwłaszcza u kardynałów.

W Chinach tylko cesarz i jego doradcy mieli prawo nosić szaty w kolorze fioletowym, który symbolizował mądrość i władzę.

W starożytnym Egipcie zaś był ulubionym kolorem Kleopatry, która uważała go za bardzo kobiecy kolor.

W Tajlandii natomiast fioletowy jest kolorem żałoby dla wdów.

W drugiej połowie XIX wieku stał się kolorem przemian oraz buntu, uznany za symbol wolności i młodości.

Człowiek, który utożsamia się fioletem jest władczy, pewny siebie, ale jednocześnie wielkoduszny i pełen uczuć. Takie osoby rzadko darzą innych całkowitym zaufaniem, są wrażliwe i raczej spoglądają w niebo niż w ziemię. Charakteryzuje ich również głęboka wiara.

Fioletowy to kolor, który świetnie łagodzi objawy stresu i pomaga się wyciszyć. Jest zalecany dla ludzi nerwowych oraz mających problemy z bezsennością. Oprócz tego pomaga się skoncentrować i opanować emocje.

Nasz mózg odbiera fiolet jako barwę kreatywności. Kolor ten pobudza bowiem tę część w mózgu, która odpowiada za rozwiązywanie problemów i wyobraźnię. W marketingu, kolor fioletowy jest wykorzystywany przez marki, które chcą uchodzić za luksusowe, szlachetniejsze od innych.

Już jestem ciekawa interpretacji uczestniczek zabawy. Przypominam praca musi być krzyżykowa i to w tym elemencie musi dominować kolor biały. Linkujemy do 4 lipca do północy.

You are invited to the Inlinkz link party!

Click here to enter

1 komentarz :

Dziękuję za wszystkie komentarze.
Pozostawiony ślad odwiedzin jest dla mnie największą satysfakcją z prowadzenia bloga
Komentarze anonimowe oraz obraźliwe nie będą publikowane

krzyżykowe szaleństwo © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka