Cytat


Pasja - podmuch szczęścia pozwalający się uwolnić ze stalowego uścisku szarej, ponurej codzienności.

O mnie

Moje zdjęcie
Hafciarka zołza - na dodatek wredna, bezkompromisowo tępiąca hafciarskie badziewie i wiedząca czego chce.. zakręcona na punkcie krzyżyków od dawien dawna, cierpiąca na hafciarskie ADHD - ciągle ją nosi i nie potrafi usiedzieć przy jednym projekcie dłużej niż tydzień, stawiająca krzyżyki w tempie, którego mistrz Formuły 1 by się nie powstydził - szczególnie w czasie urlopu, podobno to wszystko dzięki turboigle... kiedy ktoś jej nadepnie na odcisk bierze miotłę, na której na co dzień lata, i goni delikwenta, gdzie pieprz rośnie...

2245. Imieniny miesiąca wyzwanie 7

 Pora na kolejne wyzwanie w naszej imieninowej zabawie. 

W lipcu towarzyszyć nam będzie


Dlaczego takie wyzwanie – ano dlatego, że 1 lipca obchodzimy Dzień Psa – święto czworonożnych przyjaciół.  Jest to stosunkowo nowe święto, bo obchodzone jest od 2007 roku z inicjatywy czasopisma „Przyjaciel Pies”. Dlaczego 1 lipca? Nieprzypadkowo – to latem właśnie najwięcej psów trafia do schronisk, ponieważ ich niezbyt odpowiedzialni opiekunowie nie mają pomysłu, co z nimi zrobić podczas wakacyjnych wojaży.

Istnieje kilka teorii na temat pochodzenia psa domowego. Według badań genetycznych z 2002 roku psy mają pochodzić od wilków, od których oddzieliły się około 125 tysięcy lat temu. Inne teorie wywodzą psa domowego od kojotów i szakali.

Początkowo sądzono, że psy pochodzą z Azji, jednak najnowsze wyniki badań sugerują Afrykę jako miejsce pochodzenia.

Początki udomowienia psa szacuje się na ok. 12–17 tys. lat temu -  był on używany przez myśliwych z Syberii, pojawia się też w Palestynie oraz w Iraku. Do najstarszych ośrodków udomowienia psa zaliczyć można obszary Europy, gdzie znaleziono najstarsze szczątki tego zwierzęcia, czyli rejony Danii, Niemiec i Anglii, a także odkrycia z okolic Izraela, Iranu, Japonii, czy Turcji. Odkryto także, że na terenach Idaho, w Stanach Zjednoczonych 10 000 lat temu także żył przedstawiciel psa domowego. Najstarszą pozostałością psa domowego na terenie Polski jest czaszka odkryta w okolicach Sandomierza, datowana na ok. 4 tysiące lat p.n.e.

W okresie średniowiecza na ziemiach polskich najliczniej występowały psy wykorzystywane przez królów i możnowładców do polowań na grubego zwierza. Do takich psów zaliczano charty, ogary, wyżły i brytany. Później psy hodowała również szlachta ziemiańska, w celu polowań na drobną zwierzynę.

Aktualnie zarejestrowanych jest ponad 360 ras psów. Za uznawanie, ustalanie wzorców i czystość przynależności ras psów odpowiada Międzynarodowa Federacja Kynologiczna FCI, która usystematyzowała wszystkie rasy psów całego świata i wyznaczyła ich oficjalny podział na 10 grup.

Najważniejszym zmysłem dla psa jest węch. Zaczyna się nim posługiwać już jako szczenię. Psy poddane odpowiednim szkoleniom wspomagają służby mundurowe w tropieniu i rozpoznawaniu przestępców na podstawie śladów zapachowych zostawionych na miejscu, w którym tamci przebywali.

Tak więc czekamy na prace z psami. 

A tymczasem podsumowanie wyzwania z muzyką

Malgorzata Zoltek


Haft i Patchwork

Marzena


Ula


Elunia


Kress_ka


Ewa


Czarna Dama

Hanulek


ewelaakh

No i moja kartka

Na prace o psiej tematyce czekam do 7 sierpnia do północy a 8 sierpnia podam kolejny temat




You are invited to the Inlinkz link party!

Click here to enter
Czytaj dalej...
krzyżykowe szaleństwo © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka