Cytat


Pasja - podmuch szczęścia pozwalający się uwolnić ze stalowego uścisku szarej, ponurej codzienności.

O mnie

Moje zdjęcie
Hafciarka zołza - na dodatek wredna, bezkompromisowo tępiąca hafciarskie badziewie i wiedząca czego chce.. zakręcona na punkcie krzyżyków od dawien dawna, cierpiąca na hafciarskie ADHD - ciągle ją nosi i nie potrafi usiedzieć przy jednym projekcie dłużej niż tydzień, stawiająca krzyżyki w tempie, którego mistrz Formuły 1 by się nie powstydził - szczególnie w czasie urlopu, podobno to wszystko dzięki turboigle... kiedy ktoś jej nadepnie na odcisk bierze miotłę, na której na co dzień lata, i goni delikwenta, gdzie pieprz rośnie...

1111. Dookoła świata - wyzwanie sierpniowe

Pora na kolejny przystanek w naszej podróży dookoła świata. Tym razem zapraszam do Holandii.


Holandia, czyli Królestwo Niderlandów znana jest głównie z tulipanów, serów i wiatraków, a także z  liberalnego podejścia do związków homoseksualnych  i zażywania narkotyków.

Kraj leży w dorzeczu trzech rzek: Renu, Mozy i Skaldy.
"Odkrycia" terenów, na których dzisiaj znajduje się Holandia, dokonał Juliusz Cezar w pierwszym stuleciu przed Chrystusem. Wtedy były to tereny zamieszkane przez plemiona germańskie. Cezar przyłączył do cesarstwa zachodnią część krainy. Pomiędzy IV a VIII wiekiem naszej ery, terytorium dzisiejszej Holandii zostało podbite przez Franków.
Wraz z biegiem stuleci powstawały coraz to nowe samodzielne hrabstwa i księstwa. W XV w. większość terytoriów została zjednoczona (za pomocą podbojów i małżeństw dynastycznych) przez Burgundów. W roku 1477 Holandia, a wraz z nią terytoria obecnej Belgii i Luksemburga, przeszła pod panowanie Habsburgów (od 1556 r. ich linii hiszpańskiej).
Holandia była niegdyś potęgą kolonialną, o które udanie konkurowała z angielską supremacją na morzach oraz oceanach. W okresie Złotego Wieku (XVII wiek), standard życia w ówczesnej Holandii był najlepszy na świecie i do dziś Holandia pozostaje jednym z najbardziej rozwiniętych krajów na świecie (według indeksu OECD).​ Wielu historyków uważa, że to właśnie w Holandii narodził się kapitalizm.
Holandia jest monarchią konstytucyjną – król Willem-Alexander przewodniczy rządowi, zaś a pałac królewski w Amsterdamie jest dostępny dla wszystkich, którzy chcą go zwiedzić.​  

Powszechnie znane jest zamiłowanie mieszkańców tego kraju do jazdy rowerem, których to jest dwa razy więcej niż samochodów. Ponadto Holandia posiada ponad 15000 km dróg rowerowych.
Na świecie Holandia słynie głównie z tulipanów. Tulipany nie są kwiatami holenderskimi, chociaż każdemu się z nią kojarzą. Do kraju przybyły w połowie XVI wieku z Imperium Osmańskiego. W krótkim czasie stały się symbolem luksusu oraz pozycji społecznej. Dziś są znacznie tańsze niż wtedy, ale dalej zachwycają swoim pięknem.
Nazywany cudem natury ogród botaniczny Keukenhof zobaczyć można w Lisse, niewielkim miasteczku między Amsterdamem a Hagą. Pole o powierzchni 32 hektarów porastają różne odmiany kwiatów. W kilku pawilonach można zobaczyć najpiękniejsze okazy, poza słynnymi tulipanami, również storczyki i lilie. Turystów przyciąga też wiosenna parada kwiatowa. W Keukenhof rośnie ponad 7 milionów kwiatów i można je podziwiać spacerując alejkami, jeżdżąc rowerem czy pływając łódką.

Kolejnym z  symboli Holandii są wiatraki. Zobaczymy je niemal wszędzie, wiele z nich wciąż jeszcze działa, ale już tylko jako atrakcja turystyczna. Wiele też jest wciąż zamieszkiwana, a do niektórych można wejść.

Kuchnia holenderska nie należy do tych najbardziej znanych, co wynikać może z faktu, że jest ona mało wyszukana. Niezwykle popularne są w Holandii tzw. dania jednogarnkowe, których podstawą są ziemniaki, np.  Stamppot - (tłuczony garnek) ziemniaki ugotowane z innymi warzywami, stłuczone na puree podawane najczęściej z mocno zesmażonym boczkiem. Podstawowe produkty wykorzystywane podczas przyrządzania posiłków w Holandii to: kurczaki, ryby, owoce morza, mięso wołowe oraz duże ilości owoców. Głównym napojem spożywanym do posiłków jest… piwo. Najbardziej znane z nich to Heneken, Grolsch, Amstel. Bardzo rozpowszechniona jest także kawa, której to Holendrzy piją ogromne ilości. W niektórych statystykach wyczytać można, iż kraj ten znajduje się na drugim miejscu co do ilości spożywanej kawy, tuż za Szwedami.
W Holandii można spróbować najsmaczniejszych serów. To właśnie z Holandii pochodzą znane na całym świecie: Gouda, Edam oraz Leerdamer. Wszystkie nazwy to nazwy holenderskich miast, w których dany ser jest produkowany. Ponadto wiejskie wytwórnie przygotowują przepyszny lokalny ser - boerenkaas.

Holendrzy szczycą się swoją tolerancją i bezpośredniością. Holender powie ci w twarz, co o tobie myśli – to nie Anglik, który ucieka się do wymownego milczenia bądź zawoalowanej elegancją ironii.

Holandia to kraj wybitnych twórców i artystów.
XVII-wieczny dramaturg Joost van den Vondel nazywany jest „niderlandzkim Szekspirem”. W Holandii tworzyli także Erazm z Rotterdamu, Christiaan Huygens i Spinoza. Bardzo długo w Holandii przebywał Kartezjusz. Pisali oni jednak po łacinie.

Znani malarze holenderscy to między innymi Rembrandt van Rijn, Vincent van Gogh, Jan Vermeer van Delft, Frans Hals, Gabriel Metsu, George Hendrik Breitner, Piet Mondrian, Karel Appel i Guillaume Cornelis Beverloo
Wśród współcześnie znanych Holendrów wymienić należy: Candy Dulfer  - utalentowaną saksofonistkę altowa, grająca smooth jaz, Marco van Bastena - piłkarza, André Rieu - światowej sławy skrzypka i dyrygenta produkującego megakoncerty popularnej muzyki klasycznej dla mas, DJ Tiësto -  Dj'a i producenta muzycznego,

W Holandii obchodzi się jedynie dwa święta państwowe: 
Dzień Króla (Koningsdag) – od 2014 roku obchodzony 27 kwietnia, w dniu urodzin obecnie panującego monarchy, Wilhelma Aleksandra. Do momentu abdykacji królowej Beatrix (co miało miejsce 30 kwietnia 2013) obchodzono Dzień Królowej, ustalony na dzień 30 kwietnia. 
Dzień Wyzwolenia (Bevrijdingsdag) – 5 maja, poprzedzony obchodami Dnia Poległych (Dodenherdenking) wieczorem 4 maja.

Jestem ciekawa prac uczestniczek zabawy. 

5 komentarzy :

  1. ten kierunek bardzo mi się podoba

    OdpowiedzUsuń
  2. Mnie również podoba się ten kierunek:)miałam przyjemność zwiedzić Holandię i się nią zachwycić:)))byłam również na święcie króla i muszę przyznać,ze Holendrzy umieją się bawić:))miliony ludzi na ulicach,wszyscy uśmiechnięci roztańczeni:))cudnie:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Przez Holandię tylko przejeżdżałam, ale zdążyła mnie zachwycić :) Bardzo fajny kierunek podróży :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze.
Pozostawiony ślad odwiedzin jest dla mnie największą satysfakcją z prowadzenia bloga
Komentarze anonimowe oraz obraźliwe nie będą publikowane

krzyżykowe szaleństwo © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka