Cytat


Pasja - podmuch szczęścia pozwalający się uwolnić ze stalowego uścisku szarej, ponurej codzienności.

O mnie

Moje zdjęcie
Hafciarka zołza - na dodatek wredna, bezkompromisowo tępiąca hafciarskie badziewie i wiedząca czego chce.. zakręcona na punkcie krzyżyków od dawien dawna, cierpiąca na hafciarskie ADHD - ciągle ją nosi i nie potrafi usiedzieć przy jednym projekcie dłużej niż tydzień, stawiająca krzyżyki w tempie, którego mistrz Formuły 1 by się nie powstydził - szczególnie w czasie urlopu, podobno to wszystko dzięki turboigle... kiedy ktoś jej nadepnie na odcisk bierze miotłę, na której na co dzień lata, i goni delikwenta, gdzie pieprz rośnie...

714. Kwiatowy rok - wyzwanie marcowe

Pora na kolejne wyzwanie kwiatowe. Pewnie wiele uczestniczek obstawiło ten wiosenny kwiat. W marcu towarzyszyć nam będzie tulipan. 
Mnie się on kojarzy z Dniem Kobiet i w ogóle z wiosną. 
Rośliny te mają ok. 120 tys. gatunków i około 8 tys. odmian. Występuje w Europie południowej, Afryce północnej i Azji.

Te piękne rośliny cebulowe zaczęto uprawiać prawdopodobnie w Persji w X wieku n.e. W tym czasie znane były także Imperium Osmańskim, gdzie dokonywano ich selekcji i krzyżowania, do dalszej uprawy wybierając cebulki okazów najładniejszych i najbardziej dorodnych. Sułtan Ahmet III miał wielki ogród, w którym uprawiano wiele gatunków tulipanów, nie tylko rodzimych dla Turcji, ale także sprowadzonych z Iranu i Azji Środkowej
Do Europy Zachodniej zostały sprowadzone prawdopodobnie w 1554 roku przez Oghiera Ghiselin de Busbecq, ambasadora Imperium Osmańskiego na dworze Ferdynanda I,
Wiadomo natomiast na pewno, że Charles de L'Écluse (zwany Clusjusem) w 1573 r. uprawiał je w ogrodzie botanicznym w Wiedniu, a od 1594 r. w ogrodzie botanicznym Uniwersytetu w Lejdzie w Holandii. Ten rok uważany jest za początek rozwoju przemysłu tulipanowego w Holandii.
Pod koniec drugiej połowy XVI wieku zachodnią Europę (przede wszystkim Holandię) ogarnęło tulipanowe szaleństwo (tulipomania). Cebulki pięknych odmian tulipanów były tak wartościowe, że jeden taki rarytas wart był tyle, ile trzy domy w Amsterdamie. 
Wkrótce okazało się, że posiadanie w ogrodzie tulipanowych kwiatów stało się towarzyską koniecznością - należało do „dobrego tonu” i było świadectwem przynależności do elit. Wielkie zainteresowanie budziły tulipany wielobarwne, z działkami okwiatu ozdobionymi kontrastowo zestawionymi smugami.
Holandia cały czas jest światowym potentatem w uprawie tych kwiatów. W ogrodzie w Keukenhof kwitnie wiosną ponad 7 mln tulipanów.
Tulipan jest kwiatem, który hodowcy namiętnie krzyżują i prezentują ciągle nowe odmiany. Noszą one rożne nazwy, o których decydują właśnie hodowcy.
Niedaleko mojej rodzinnej miejscowości leży Chrzypsko Wielkie. W nim znajduje się wielkopolskie zagłębie tulipanowe, gdzie co roku prezentowana jest nowa odmiana tych kwiatów, dostarczana na zasadzie wyłączności przez holenderską firmę J. G. Baltus & Zn. Nazwy tych odmian nawiązują do naszego kraju. Znajdziemy tam m.in. tulipany Jan Paweł II, Fryderyk Chopin oraz noszące nazwy byłych prezydentów naszego kraju. Na chrzypskiej majówce z tulipanami byłam już wielokrotnie i ciągle na nowo zachwycam się tymi kwiatami.

Tulipany mają różne znaczenie w zależności od barwy. Bukiet tulipanów, niezależnie od koloru kwiatów, symbolizuje wdzięk i elegancję. Niektóre źródła mówią o tym, że bukiet z kolorowych tulipanów wyraża, że obdarowana kobieta ma piękne oczy.
 Pomarańczowe tulipany oznaczają moc, entuzjazm, pożądanie i pasję.

Żółte tulipany są alegorią radości. Symbolizują pogodne myśli i szczęście.
Białe tulipany wyrażają przebaczenie. Są symbolem niewinności, nieskazitelnej czystości i Raju.

Fioletowe tulipany reprezentują królewską władzę i wspaniałość.

Ciekawa jestem jakie prace na temat tulipanów powstaną w tym miesiącu. 
I banerek zabawy  5 komentarzy :

  1. Super :) to moje ulubione kwiaty :) i choć mam już sporo haft od zvtym wzorem z przyjemnością zrobię kolejny :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Żałuję, że nie haftuję. Wiosenne kwiaty uwielbiam, a tulipany są pięknymi kwiatami i zasługują na ich uwiecznienie nawet na fotografii. Dziękuję za tak olbrzymią wiedzę na ich temat. Pozdrawiam i obiecuję, że będę śledzić poczynania w haftowaniu

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawa jestem co Dziewczyny stworzą - będę podglądała :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze.
Pozostawiony ślad odwiedzin jest dla mnie największą satysfakcją z prowadzenia bloga
Komentarze anonimowe oraz obraźliwe nie będą publikowane

krzyżykowe szaleństwo © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka