Cytat


Pasja - podmuch szczęścia pozwalający się uwolnić ze stalowego uścisku szarej, ponurej codzienności.

O mnie

Moje zdjęcie
Hafciarka zołza - na dodatek wredna, bezkompromisowo tępiąca hafciarskie badziewie i wiedząca czego chce.. zakręcona na punkcie krzyżyków od dawien dawna, cierpiąca na hafciarskie ADHD - ciągle ją nosi i nie potrafi usiedzieć przy jednym projekcie dłużej niż tydzień, stawiająca krzyżyki w tempie, którego mistrz Formuły 1 by się nie powstydził - szczególnie w czasie urlopu, podobno to wszystko dzięki turboigle... kiedy ktoś jej nadepnie na odcisk bierze miotłę, na której na co dzień lata, i goni delikwenta, gdzie pieprz rośnie...

1624. Między nami kobietami - wyzwanie 6

Oj szybko leci ten czas i jesteśmy na półmetku zabawy. Tym razem tematem będzie coś, co jest bliskie każdej kobiecie i na pewno w szafie ma tego sporo (sama posiadam chyba z kilkanaście a i tak ciągle kupuję nowe). Proszę państwa oto:Sama byłam ciekawa skąd się wziął ten babski gadżet. Poszperałam i co się okazuje? Pierwsze torebki można było spotkać już w starożytnym Egipcie, gdzie przypinano je w pasie i służyły do noszenia podręcznych przedmiotów lub nasion.

W średniowieczu ich przeznaczeniem było głównie przechowywanie pieniędzy i o dziwo służyły głównie mężczyznom. Pojawił się wówczas model, który do złudzenia przypomina dzisiejsze listonoszki. Większość z nich charakteryzowało się bardzo bogatym zdobnictwem, które miało ukazywać stopień zamożności ich właściciela.

W XVI wieku za torebki służyły sakwy, w których przechowywano różne waluty, którymi płacono w czasie podróży. W XVII wieku kobiety nosiły haftowane woreczki, w których przechowywały przybory do robótek ręcznych i inne drobiazgi.

Popyt na torebki jako luksusowe, oryginalne dodatki do stroju pojawił się dopiero pod koniec XVIII wieku w Wielkiej Brytanii i we Francji. Miały one wówczas charakter woreczków wykonanych z jedwabiu lub aksamitu, noszonych na pasku zawieszanym na nadgarstku

W II połowie XIX wieku torebka staje się nieodłącznym atrybutem kobiety aktywnej. Kobieta podróżująca, poza właściwym bagażem, potrzebuje podręcznej, w miarę pojemnej torby na drobiazgi przydatne w podróży, zaopatrzonej w solidny zamek chroniący przed złodziejami. Wtedy to po raz pierwszy pojawiają się torby podróżne.

Pojawiają się dwie najbardziej znane firmy produkujące walizy i torebki: Louis Vuitton i Maison Hermés.

Na początku XX wieku torebki zdobywają coraz większą popularność. Zaczynają wyróżniać się typy torebek zróżnicowane w zależności od pory dnia i ubioru: przed południem - torebki skórzane (największe w rękach feministek), po południu - torebki z tkanin, wieczorem - błyszczące, kosztowne balowe woreczki.

W I połowie XX wieku nastąpił powrót do sakiewek, które były bogato zdobione haftowanymi motywami kwiatowymi.

Wraz z zaangażowaniem mężczyzn w II wojnę światową, coraz więcej kobiet wchodziło na rynek pracy. Wtedy pojawiła się potrzeba transportowania najpotrzebniejszych rzeczy. Wówczas panie na dobre powróciły do torebek. W latach 40. wzrosła produkcja torebek wykonanych z przędzy. Wiele kobiet w zaciszu własnego domu, przy pomocy szydełka, samodzielnie wykonywało dla siebie siatki.

W latach 60. XX wieku, w których za ideał kobiecej urody uchodziła modelka Twiggy, modne były torebki na wąskich i długich uchwytach, które nosiło się na ramieniu. W latach 70. kolejną nowością stały się torebki „do ręki”. Wtedy to Louis Vuitton oraz Maison Hermès wprowadzili na rynek torebki podróżne oraz w formie kuferków, przeznaczonych na niezbędne dokumenty, portmonetkę, przybory toaletowe oraz różnego rodzaju damskie drobiazgi.

W latach 80. modny staje się sportowy plecak.

Dziś na rynku mamy ogromną liczbę modeli torebek. Markowe torby od najlepszych projektantów pozostają jednak niezmiennie popularne i mimo upływu czasu, panie przez cały czas wybierają klasyki. Torebki klasyczne w stylu Coco Chanel czy też Kelly Bag wydają się nie poddawać próbie czasu. Popularne są także modele typu torebka kopertówka, festival, bowler, torba doktorka, shopper bag czy torba listonoszka.

Już jestem ciekawa interpretacji uczestniczek zabawy. Linkujemy do 2 stycznia do północy.

 


You are invited to the Inlinkz link party!

Click here to enter

2 komentarze :

Dziękuję za wszystkie komentarze.
Pozostawiony ślad odwiedzin jest dla mnie największą satysfakcją z prowadzenia bloga
Komentarze anonimowe oraz obraźliwe nie będą publikowane

krzyżykowe szaleństwo © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka