Cytat


Pasja - podmuch szczęścia pozwalający się uwolnić ze stalowego uścisku szarej, ponurej codzienności.

O mnie

Moje zdjęcie
Hafciarka zołza - na dodatek wredna, bezkompromisowo tępiąca hafciarskie badziewie i wiedząca czego chce.. zakręcona na punkcie krzyżyków od dawien dawna, cierpiąca na hafciarskie ADHD - ciągle ją nosi i nie potrafi usiedzieć przy jednym projekcie dłużej niż tydzień, stawiająca krzyżyki w tempie, którego mistrz Formuły 1 by się nie powstydził - szczególnie w czasie urlopu, podobno to wszystko dzięki turboigle... kiedy ktoś jej nadepnie na odcisk bierze miotłę, na której na co dzień lata, i goni delikwenta, gdzie pieprz rośnie...

1862. Kolorowy rok - wyzwanie 5

 Pora na kolejne kolorowe wyzwanie. Tym razem towarzyszyć nam będzie kolor

 


Biały to najjaśniejsza z barw. Ponieważ występuje powszechnie w otaczającym nas świecie kolor ten jest znany od czasów prehistorycznych i używany był we wszystkich epokach.

Barwa biała jako suma wszystkich kolorów jest symbolem pustki, nicości, stanu idealnej równowagi między przeciwieństwami. Jest neutralna, więc najczęściej stosuje się ją razem z innymi kolorami. W zależności od tego, z czym ją zestawiamy, przyjmuje zimny albo chłodny odcień - podobnie jak białe światło.

Symbolika białego jest powszechnie znana i właściwie niezmienna od wieków. W naszej kulturze jednoznacznie kojarzy się z czystością i niewinnością. Jednakże nie wszystkie kultury tak samo go odbierają – starożytni Egipcjanie utożsamiali ten kolor z nieurodzajem i śmiercią, gdyż kojarzył im się z pustynią. Z kolei w Chinach jest to kolor nieszczęścia i żałoby, przywdziewany na pogrzebach.

Chrześcijaństwo utożsamia biel z niewinnością – dzieci niesione do chrztu czy też przystępujące do pierwszej komunii świętej ubierane są na biało. Także suknia panny młodej jest biała. Aniołowie w malarstwie przedstawiani są w białych szatach.

Biały to również kolor nowego początku – powszechnie znane jest powiedzenie „zacząć z białą kartą”.

Symbolika koloru białego w kulturze zachodniej nawiązuje także do czystości i higieny. Z tego powodu noszą ją lekarze, a także cały personel medyczny. Wykorzystuje się ją także w hotelarstwie i gastronomii - pozwala wierzyć, że warunki panujące w placówkach są sterylne.

Biel jako kolor stroju ma wzbudzać zaufanie, informować o naszych szczerych intencjach i naturalnej dobroci. Często jest wykorzystywany w biznesie - wtedy jest elegancki i pomaga stworzyć wokół siebie aurę profesjonalizmu. To też jednak doskonały kolor na pierwszą randkę, kiedy dopiero rozpoczynamy znajomość z drugą osobą.

Już jestem ciekawa interpretacji uczestniczek zabawy. Przypominam praca musi być krzyżykowa i to w tym elemencie musi dominować kolor biały. Linkujemy do 4 czerwca do północy.


You are invited to the Inlinkz link party!

Click here to enter

5 komentarzy :

 1. Toś mnie zaskoczyła ;) Nie wiem czemu, ale byłam pewna, że tym razem będzie różowy ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiedziałam, że ten kolor prędzej czy później się pojawi, a chyba najbardziej się go boję... :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Biały idealnie wpasował się w mój hafcik. Dziś skończyłam i mogę wstawić bo znów zapomnę zalinkować.

  OdpowiedzUsuń
 4. Na początku byłam przerażona tematem pracy, a teraz tak mi się spodobała biała nitka na grafitowym materiale, że planuję kolejne kartki w tym stylu! Świetna zabawa :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze.
Pozostawiony ślad odwiedzin jest dla mnie największą satysfakcją z prowadzenia bloga
Komentarze anonimowe oraz obraźliwe nie będą publikowane

krzyżykowe szaleństwo © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka