Cytat


Pasja - podmuch szczęścia pozwalający się uwolnić ze stalowego uścisku szarej, ponurej codzienności.

O mnie

Moje zdjęcie
Hafciarka zołza - na dodatek wredna, bezkompromisowo tępiąca hafciarskie badziewie i wiedząca czego chce.. zakręcona na punkcie krzyżyków od dawien dawna, cierpiąca na hafciarskie ADHD - ciągle ją nosi i nie potrafi usiedzieć przy jednym projekcie dłużej niż tydzień, stawiająca krzyżyki w tempie, którego mistrz Formuły 1 by się nie powstydził - szczególnie w czasie urlopu, podobno to wszystko dzięki turboigle... kiedy ktoś jej nadepnie na odcisk bierze miotłę, na której na co dzień lata, i goni delikwenta, gdzie pieprz rośnie...

1923. Kolorowy rok - wyzwanie 9

 Pora na kolejne wyzwanie z kolorowego roku. Tym razem nie będzie kolorowo, ale... 


Pierwsze skojarzeniem, które najczęściej przychodzi na myśl o kolorze szarym, to monotonia, brak nadziei i smutek. Okazuje się jednak, że kolor szary nie zawsze nosił nudny klimat per se. Są źródła, które przypisują mi reputację reprezentującą skromność i wyrafinowanie w czasach takich jak Epoka wiktoriańska lub momenty dyskrecji dla postaci arystokratycznych podczas Rewolucji Francuskiej.

Szary to kolor skrywanych emocji. Jako punkt pośredni między czernią i bielą także swojej symbolice staje się pośrednikiem między tym, co obie te barwy wyrażają, czyli wyraża neutralność.

Jasne szarości wiązane są z tym co kobiece, natomiast ciemne, z tym co męskie. Szary kolor na włosach kojarzy się z wiekiem, ale i z mądrością życiową, podkreśla upływ czasu i bliski koniec. Kolor szary to kolor z grupy barw ziemi, w takim odcieniu oglądamy wszechobecne kamienie, to barwa jaskiń i drogi w głąb.
Szarość może emanować bardziej pozytywnymi emocjami i symboliką. Jej związek z wiekiem mówi nam o doświadczeniu, mądrości i trzeźwości. Wywołuje poczucie spokoju. Wiąże się ze zdolnością do refleksji, doceniania różnych punktów widzenia i zachowania bezstronności.

Innym jego znaczeniem jest jednak idea trwałości, powagi i tradycji, a podobieństwo do srebra podnosi poczucie wartości i elegancji. Jest to również kolor związany z nauką i obiektywizmem.

Jaśniejsze odcienie szarości wiążą się ze skromnością i inteligencją, a także z samokontrolą, szacunkiem i spokojem. Sprzyja komunikacji i poszukiwaniu w niej sprawiedliwości.

Kolor szary w ubiorze sprzyja unikaniu nadmiernej uwagi, ale także podkreśleniu rozważności, powagi i elegancji. Jego łatwość łączenia z innymi kolorami, sprawia że jest chętnie wybierany do podkreślenia efektywnych kontrastów.

Szary jako  trochę tajemniczy kolor, charakteryzuje osoby, które nie zbyt bardzo lubią się wyróżniać i raczej są skryte, unikają tłumu, a jeśli już na niego trafiają, wolą wtopić się w tło niż wyróżniać. Raczej nie są towarzyscy. Są to raczej introwertycy, którzy nie lubią na zewnątrz obnosić się ze swoimi uczuciami.

Na wykonanie prac jest miesiąc. Linkujemy do 4 października do północy.

Uwaga - prace mają zawierać kolor szary ale nie srebrny.

You are invited to the Inlinkz link party!

style="text-align: center;">

4 komentarze :

  1. O proszę. A ja już wiem co zrobię 🙂

    OdpowiedzUsuń
  2. oooo mój kolor :). Takie były pierwsze słowa gdy zobaczyłam post :).

    OdpowiedzUsuń
  3. No i mam o czym myśleć. Takiego koloru się nie spodziewałam!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze.
Pozostawiony ślad odwiedzin jest dla mnie największą satysfakcją z prowadzenia bloga
Komentarze anonimowe oraz obraźliwe nie będą publikowane

krzyżykowe szaleństwo © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka