Cytat


Pasja - podmuch szczęścia pozwalający się uwolnić ze stalowego uścisku szarej, ponurej codzienności.

O mnie

Moje zdjęcie
Hafciarka zołza - na dodatek wredna, bezkompromisowo tępiąca hafciarskie badziewie i wiedząca czego chce.. zakręcona na punkcie krzyżyków od dawien dawna, cierpiąca na hafciarskie ADHD - ciągle ją nosi i nie potrafi usiedzieć przy jednym projekcie dłużej niż tydzień, stawiająca krzyżyki w tempie, którego mistrz Formuły 1 by się nie powstydził - szczególnie w czasie urlopu, podobno to wszystko dzięki turboigle... kiedy ktoś jej nadepnie na odcisk bierze miotłę, na której na co dzień lata, i goni delikwenta, gdzie pieprz rośnie...

858. Kwiatowy rok - wyzwanie październikowe

Pora na kolejne wyzwanie w kwiatowym roku. Tym razem towarzyszyć nam będzie jeden z moich ulubionych kwiatów, czyli orchidea lub też jak inni mawiają storczyk.
Grecki mit o orchidei wyjaśnia powstanie tej rośliny. Orchis, syn nimfy oraz satyra, natknął się na festiwal Dionizosa  w lesie. W czasie tego festiwalu wypił za dużo trunków i próbował zgwałcić kapłankę Dionizosa. Za tę zniewagę został rozszarpany na kawałki przez Bachanalian. Jego ojciec modlił się do bogów o jego odkupienie, jednakże ci - zamiast przywrócenia go do życia - przemienili go w kwiat.
Tyle mit.

Storczyki, nazywane także zwyczajowo orchideami, śmiało można uznać za jedne z najpiękniej kwitnących grup roślin.  Sklasyfikowano 30 tys. gatunków i niezliczoną liczbę „krzyżówek” stworzonych przez człowieka.  
Najpopularniejsze storczyki pochodzą z południowo-wschodniej Azji, gdzie rosną od Himalajów po Archipelag Malajski oraz z tropików Ameryki Środkowej i Południowej. Historia uprawy tych egzotycznych roślin sięga starożytnych Chin, gdzie już tysiąc lat przed naszą erą dostrzeżono ich urok i czar oraz możliwości zastosowania w wielu dziedzinach życia: lecznictwie i farmakologii, perfumerii, przetwórstwie spożywczym i gospodarstwie domowym. 
Pierwsze okazy do Europy zostały przywiezione już w XVI wieku. Bardzo szybko zrobiły furorę, ich popularność z dnia na dzień rosła i coraz więcej ludzi zaczęło je uprawiać.

Kwiaty storczyków są bardzo zróżnicowane pod względem wielkości, kształtu i koloru. Występują pojedynczo lub w kwiatostanach w postaci gron, wiech lub kłosów. Czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo i fioletowy - storczyki występują prawie we wszystkich kolorach tęczy. Oprócz brązowych i białych odmian istnieje również szeroka paleta odcieni i kombinacji różnych barw. Niektóre storczyki posiadają nawet metaliczny połysk!

Roślina ta jest od dawna stosowana w leczeniu chorób przewodu pokarmowego. Stosowana jest także jako środek redukujący po długich chorobach, wyczerpaniu fizycznym i nerwowym.

Orchidee wykorzystuje również kosmetologia. Ta niezwykła roślina dzięki wyjątkowej trwałości i żywotności uważana jest za symbol piękna i wiecznej młodości.

Największe znaczenie gospodarcze spośród storczykowanych ma wanilia, która ma szerokie zastosowanie kulinarne. W kuchni wanilię dodajemy jako aromat do ciast, w tym serników oraz tortów. Jest ona także składnikiem czekolad. Nie może jej zabraknąć w lodach i stanowi doskonały syrop do kawy latte. Z wanilii robi się również dobrą nalewkę i sosy do mięs. W sklepie można ją kupić w formie laski, ekstraktu lub proszku.
Już jestem ciekawa, ja sobie uczestniczki zabawy poradzą z tym wyzwaniem.
I banerek ku pamięci


8 komentarzy :

 1. No !nie powiem:)))mega wyzwanie:)))

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale fajnie :) Bardzo lubię storczyki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne są, a do tego moja mama na ich punkcie małego fioła ;P

  OdpowiedzUsuń
 4. Kobitki powodzenia..;) Wiem że wam się uda to wykonać..:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. No... poprzeczka postawiona wysoko :)

  OdpowiedzUsuń
 6. A można jeszcze dołączyć? Piękny jest ten storczyk - widziałam gotowy u Jagny😊

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze.
Pozostawiony ślad odwiedzin jest dla mnie największą satysfakcją z prowadzenia bloga
Komentarze anonimowe oraz obraźliwe nie będą publikowane

krzyżykowe szaleństwo © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka