Cytat


Pasja - podmuch szczęścia pozwalający się uwolnić ze stalowego uścisku szarej, ponurej codzienności.

O mnie

Moje zdjęcie
Hafciarka zołza - na dodatek wredna, bezkompromisowo tępiąca hafciarskie badziewie i wiedząca czego chce.. zakręcona na punkcie krzyżyków od dawien dawna, cierpiąca na hafciarskie ADHD - ciągle ją nosi i nie potrafi usiedzieć przy jednym projekcie dłużej niż tydzień, stawiająca krzyżyki w tempie, którego mistrz Formuły 1 by się nie powstydził - szczególnie w czasie urlopu, podobno to wszystko dzięki turboigle... kiedy ktoś jej nadepnie na odcisk bierze miotłę, na której na co dzień lata, i goni delikwenta, gdzie pieprz rośnie...

939. Dookoła świata - wyzwanie styczniowe


 No i rozpoczynamy naszą podróż  dookoła świata. 
Pierwszy przystanek – Francja.
 


I krótka charakterystyka kraju - może stanie się inspiracją do stworzenia prac.
Nazwa „Francja” pochodzi od germańskiego plemienia Franków, które zajmowało region po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego.
Francja jest krajem leżącym w większości w Europie Zachodniej, jednak posiadającym terytoria zależne i departamenty zamorskie na innych kontynentach. 
 Kraj jest także połączony z Wielką Brytanią przez tunel pod kanałem La Manche. 
Francja jest szóstym najlepiej rozwiniętym krajem świata i jedenastym w rankingu warunków życia. Kraj jest w gronie założycieli Unii Europejskiej. Ma największą powierzchnię spośród państw wspólnoty.

Francja jest jedną z kolebek europejskiej cywilizacji. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego to właśnie Karolingowie stali się jednymi z najpotężniejszych władców Europy. Przez kolejne wieki kultura francuska nieodmiennie inspirowała inne kultury, wskazując nowe trendy, tworząc nowe nurty, proponując nowatorskie rozwiązania.

Jednymi z najstarszych świadectw kultury francuskiej są zabytki. Wiele z nich, to nowatorskie w swoich czasach rozwiązania architektoniczne czy dekoratorskie. Do dziś poruszają swoim przepychem i bogactwem.  Francja posiada 42 obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO  – jest to w rankingu drugie miejsce na świecie po Włoszech.
 Najbardziej znane francuskie budowle to Wieża Eiffla – popis myśli inżynieryjnej, Łuk Triumfalny,
Katedra Notre Dame, kilkaset zamków w Dolinie Loary, dzielnica Montmartre, wspaniały Wersal czy dawną rezydencję królewską Luwr, gdzie można podziwiać obraz Leonardo da Vinci Mona Lisa.

Najbardziej znani malarze z kraju nad Loarą to: Paul Cézanne, Paul Gauguin, Jean Bardin, Ambroise Dubois, Jean-Baptiste Oudry, Claude Monet i Jean Antoine Watteau. Wielu z nich przez lata wyznaczało kierunki w rozwoju sztuk wizualnych.

Panteon sław literatury francuskiej również pełen jest znanych nazwisk. Są wśród nich tacy pisarze, jak: Gustaw Flaubert, Maurice Druon, Honoré de Balzac, Aleksander Dumas, André Breton, Denis Diderot, Guy de Maupassant, Moliere, Albert Camus, Stéphane Mallarmé, Gaston Leroux, André Gide, Juliusz Verne, Victor Hugo i wielu, wielu innych.

Wśród znamienitych francuskich kompozytorów nie może zabraknąć takich nazwisk, jak: Claude Debussy, Georges Bizet, Hector Berlioz czy Jacques Offenbach. Również bardziej współcześni francuscy kompozytorzy, jak Maurice Jarre czy Charles Aznavour, są już dziś uznanymi klasykami w swoich gatunkach.
   
Nieodłącznym elementem kultury francuskiej jest również moda. Miała ona niebanalne znaczenie na przestrzeni minionych wieków, ale w XX wieku moda francuska wyprzedziła właściwie cały świat i to francuscy dyktatorzy mody kreowali nowe trendy w tej dziedzinie sztuki. Dla wielu miłośników mody nazwiska takie jak Yves Saint-Laurent, Jean Paul Gaultier, Coco Chanel czy Pierre Cardin są równie ważne, jak wspomnianych powyżej kompozytorów czy pisarzy. 
 Oficjalnymi symbolami Francji jest flaga państwowa, hymn, godło i kogut galijski.
Kolejną grupę symboli związanych z Francją stanowią, tzw. symbole populistyczne łączone z symbolami codziennymi, jak na przykład: bagietka, croissanty, perfumy np. Chanel No5, moda haute-couture, wino, sery, wyszukane potrawy - żabie udka, czy ślimaki…

Symbolami Francji można też nazwać wspaniałe osobistości, które tworzyły jej kulturę, sztukę i obyczaje - wspaniali malarze, jak Monet, Manet, Renoir, Cezanne czy Gauguin, symbole kina francuskiego, jak np. Brigitte Bardot,  Louis de Funes, charyzmatyczni władcy - Ludwik XIV „Król Słońce”, Napoleon Bonaparte.  Wśród kobiet idealnym przykładem będzie: Edith Piaf – kobiecy symbol francuskiej piosenki; Joanna d’Arc – symbol francuskiej jedności narodowej.

Już jestem ciekawa prac uczestniczek. Przypominam - w zabawie uczestniczą osoby, które do 31 grudnia wyraziły taką chęć. Zapisy są już zamknięte. Zapisały się 22 osoby. Ciekawe ile dotrwa do ostatniego przystanku.
Prace wykonujemy do końca miesiąca. Linkowanie będzie szybkie dwa - trzy dni, a osoby które nie zdążą podlinkować wypadają z gry. 
 

14 komentarzy :

 1. No to ruszamy z podróż:)))
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiem dlaczego, ale stawiałam właśnie na to że Francja będzie pierwsza i super :)
  Już się nie mogłam doczekać wytycznych, teraz czas wziąć się za robotę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa to będzie zabawa, będę śledzić wasze poczynania.

  OdpowiedzUsuń
 4. No to zaczynamy. Francja to temat ciekawy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak myslalam, ze pierwszym przystankiem bedzie Francja:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo przyjemny temat :) Trzymam kciuki za uczestniczki, z chęcią będę podglądać wszystkie interpretacje.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem ciekawa interpretacji tematu przez uczestniczki zabawy :) Trzymam kciuki :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawie, co wyhaftują uczęstniczki:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Fajny temat:) Zobaczymy co dziewczyny wymyślą:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze.
Pozostawiony ślad odwiedzin jest dla mnie największą satysfakcją z prowadzenia bloga
Komentarze anonimowe oraz obraźliwe nie będą publikowane

krzyżykowe szaleństwo © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka