Cytat


Pasja - podmuch szczęścia pozwalający się uwolnić ze stalowego uścisku szarej, ponurej codzienności.

O mnie

Moje zdjęcie
Hafciarka zołza - na dodatek wredna, bezkompromisowo tępiąca hafciarskie badziewie i wiedząca czego chce.. zakręcona na punkcie krzyżyków od dawien dawna, cierpiąca na hafciarskie ADHD - ciągle ją nosi i nie potrafi usiedzieć przy jednym projekcie dłużej niż tydzień, stawiająca krzyżyki w tempie, którego mistrz Formuły 1 by się nie powstydził - szczególnie w czasie urlopu, podobno to wszystko dzięki turboigle... kiedy ktoś jej nadepnie na odcisk bierze miotłę, na której na co dzień lata, i goni delikwenta, gdzie pieprz rośnie...

1604. Między nami Kobietami - wyzwanie 5

Pora na kolejne wyzwanie w ramach babskiej zabawy. W listopadzie będzie nam towarzyszyła:


 

Niezwykle trudno w kilkunastu zdaniach opisać historię biżuterii, bo towarzyszy ona człowiekowi praktycznie od samego początku istnienia.

Najstarsze znaleziska pochodzą sprzed 100 tysięcy lat. Nasi przodkowie wykonywali je z tego, co akurat mieli pod ręką, czyli muszli, kłów i kości zwierzęcych czy kawałków skóry.

Przełomem w rozwoju produkcji biżuterii był rok 2000 p.n.e., kiedy to Egipcjanie zaczęli wytwarzać bogato zdobione bransolety, grzebienie, broszki, naszyjniki czy kolczyki. Przyczynili się w ten sposób do popularyzacji biżuterii.  W starożytnym Egipcie bardzo popularne były amulety. Miały one chronić przed złem oraz niepowodzeniem. Kobiety nosiły bransolety zarówno na nogach jak i na rękach. Na szyję zakładały szerokie kolie z kolorowych paciorków.

W starożytnej Grecji srebrną biżuterię nosiły kapłanki w świątyniach. Miała im ona pomagać w kontakcie z duchami oraz praprzodkami.

W ozdobach rzymskich po raz pierwszy pojawiły się diamenty i kolorowe kamienie szlachetne. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni nosili pierścienie. W czasach republiki rzymskiej większość obywateli mogła nosić jedynie pierścienie z żelaza. Prawo noszenia złotego pierścienia – oznaki sprawowanego urzędu – mieli wyłącznie państwowi dygnitarze i senatorzy.

Średniowiecze to epoka, w której duże znaczenie przypisuje się symbolom religijnym. W tej epoce dużo częściej niż kobiety biżuterię nosili mężczyźni. Była ona symbolem dostojeństwa i władzy. Najczęściej były to symbole religijne – krzyże stały się najczęściej wykorzystywanym motywem. Złoto nasi przodkowie uznali za najcenniejszy kruszec i jako taki przeznaczyli go dla monarchów. Pojawienie się sukni z dekoltami przyczyniło się do popularyzacji bogato zdobionych naszyjników i kolii.

W XVI i XVII wieku nastąpił rozwój złotnictwa. W tym okresie wprowadzono wzorniki, tj. książki zawierające ilustracje z najmodniejszymi wzorami biżuterii, dzięki którym w całej Europie wytwarzano biżuterię o podobnej stylistyce. Pod koniec XVII wieku olbrzymią popularność i uznanie zyskał diament.

Koniec XIX wieku to czas w historii biżuterii, kiedy to jubilerzy zaczęli czerpać wzorce ze sztuki japońskiej, arabskiej i egipskiej. Postęp technologiczny pozwolił na wykorzystywanie kamieni. W biżuterii zaczęły pojawiać się cyrkonie oraz kamienie Swarovskiego. Często wykorzystywano również akcenty zwierzęce i roślinne. Broszki tworzono w kształcie smoków, ważek, ptaków i motyli. W naszyjnikach i bransoletach wykorzystywano motywy liści i kielichy kwiatów. Dużą popularność zyskał również symbol węża.

Początek XX wieku to czas, w którym dominującym w biżuterii materiałem stała się platyna. Wysoka temperatura topnienia pozwalała na dowolne kształtowanie metalu. Z platyny wykonywano głównie pierścionki oraz obrączki ślubne. Druga połowa XX wieku to bogato zdobione naszyjniki, łańcuchy i obroże. Stawiano na wiszące kolczyki ozdobione perłami, a na jednym nadgarstku zakładano kilka bransolet.

Już zacieram ręce, co ciekawego stworzą uczestniczki zabawy. Linkujemy pod tym postem do 2 grudnia do północy a 3 grudnia pojawi się nowe wyzwanie. 


You are invited to the Inlinkz link party!

Click here to enter

5 komentarzy :

  1. Haftowana biżuteria, coś trzeba wydumać :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czekam na pomysły uczestniczek zabawy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Kasiu, temat z 1. półki tych trudniejszych. Dziękuję za pomoc, dzięki Tobie mam karteczkę z wymarzonym haftem. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze.
Pozostawiony ślad odwiedzin jest dla mnie największą satysfakcją z prowadzenia bloga
Komentarze anonimowe oraz obraźliwe nie będą publikowane

krzyżykowe szaleństwo © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka