Cytat


Pasja - podmuch szczęścia pozwalający się uwolnić ze stalowego uścisku szarej, ponurej codzienności.

O mnie

Moje zdjęcie
Hafciarka zołza - na dodatek wredna, bezkompromisowo tępiąca hafciarskie badziewie i wiedząca czego chce.. zakręcona na punkcie krzyżyków od dawien dawna, cierpiąca na hafciarskie ADHD - ciągle ją nosi i nie potrafi usiedzieć przy jednym projekcie dłużej niż tydzień, stawiająca krzyżyki w tempie, którego mistrz Formuły 1 by się nie powstydził - szczególnie w czasie urlopu, podobno to wszystko dzięki turboigle... kiedy ktoś jej nadepnie na odcisk bierze miotłę, na której na co dzień lata, i goni delikwenta, gdzie pieprz rośnie...

1893. Kolorowy rok - wyzwanie 7

 Pora na kolejne wyzwanie. Tym razem towarzyszyć nam będzie


Kolor różowy nie jest kolorem podstawowym. To barwa pośrednia, którą otrzymujemy dzięki połączeniu czerwieni z bielą. Zależnie od nasycenia może mieć więcej właściwości jednej lub drugiej barwy.

Obecnie kolor ten w Polsce i w krajach kultury zachodniej związany jest przede wszystkim z kobiecością. Nie zawsze było tak w historii. Początkowo był to kolor typowo męski – uznawano ją za bledszą wersję koloru czerwonego i jako takowy kojarzono z władzą i luksusem.

Kobiety zaczęły nosić różowy dopiero po Drugiej Wojnie Światowej i dopiero wtedy barwie tej przypisano dziewczęce atrybuty. Wynikało to z faktu, że mężczyźni "przejęli" kolor niebieski – niebieskie były stroje robocze, a mundury szaroniebieskie.

Różowy podobnie jak czerwony kojarzony jest z miłością, jest to jedno z głównych skojarzeń związanych z tym kolorem razem z kobiecością. Jednak czerwony kojarzy się bardziej z namiętnością, a różowy reprezentuje bardziej czuły i delikatny rodzaj miłości. Jest to miłość romantyczna związana z bliskością drugiej osoby.

W Japonii różowy jest utożsamiany z bardzo ważnym w tym kraju symbolem, jakim są kwitnące wiśnie. Kwiaty tych drzew mają bowiem taki kolor. Różowy jest tutaj łączony z życiem i dobrym zdrowiem. Posiada on również pewne konotacje z męskością, ponieważ kwitnące wiśnie symbolizowały młodych wojowników poległych w walce.

W Indiach jest to kolor utożsamiany z Ganeshą jednym z najważniejszych bóstw w mitologii hinduskiej. Jest on patronem mądrości i sprytu, a jego postać często jest ukazywana podczas siedzenia na różowym kwiecie lotosu. Również elementu jego stroju często przedstawiane są w odcieniach różu.

Przekaz symboliczny różowego zmienia się również w zależności od kolorów mu towarzyszących. Na przykład, obok bieli może reprezentować niewinność, a obok czerni i fioletu może być kojarzony z erotyzmem i uwodzeniem.

W nadmiarze i w intensywnych odcieniach, kolor różowy może być też kojarzony z tym co kiczowate.

Różowy ma tendencję do wyciszenia, zwalczania stresu i zmniejszania agresywności. Dlatego jest używany w szpitalach, biurach, w których wykonywana jest praca twórcza, a nawet więzieniach.

Ludzie którzy lubią kolor różowy posiadają takie cechy jak kochliwość, współczucie, empatię, skłonność do wzruszeń, uczuciowość, życzliwość, wrażliwość.

Linkujemy do 4 sierpnia do północy


You are invited to the Inlinkz link party!

Click here to enter

3 komentarze :

Dziękuję za wszystkie komentarze.
Pozostawiony ślad odwiedzin jest dla mnie największą satysfakcją z prowadzenia bloga
Komentarze anonimowe oraz obraźliwe nie będą publikowane

krzyżykowe szaleństwo © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka