Cytat


Pasja - podmuch szczęścia pozwalający się uwolnić ze stalowego uścisku szarej, ponurej codzienności.

O mnie

Moje zdjęcie
Hafciarka zołza - na dodatek wredna, bezkompromisowo tępiąca hafciarskie badziewie i wiedząca czego chce.. zakręcona na punkcie krzyżyków od dawien dawna, cierpiąca na hafciarskie ADHD - ciągle ją nosi i nie potrafi usiedzieć przy jednym projekcie dłużej niż tydzień, stawiająca krzyżyki w tempie, którego mistrz Formuły 1 by się nie powstydził - szczególnie w czasie urlopu, podobno to wszystko dzięki turboigle... kiedy ktoś jej nadepnie na odcisk bierze miotłę, na której na co dzień lata, i goni delikwenta, gdzie pieprz rośnie...

961. Dookoła świata - wyzwanie lutowe

No i pora na drugi przystanek naszej podróży dookoła świata. Ze styczniowymi pracami uczestniczek możecie zapoznać się w poście z moją interpretacją.  Jednocześnie niektóre uczestniczki odsyłam do regulaminu zabawy - po to go napisałam, żeby go przestrzegać i niestety, ale będę podejmowała radykalne kroki. 

W lutym zapraszam do... Włoch.


Państwo położone jest w południowej Europie, na Półwyspie Apenińskim, o charakterystycznym kształcie buta, doskonale widocznego na mapie Europy.
Włochy są jednym z najważniejszych pod względem turystycznym państw na świecie, które corocznie odwiedza ponad 46 mln turystów.
Nazwa Włochy jest używana wyłącznie w języku polskim. Pochodzi ona od celtyckiego plemienia Wolków (lub Wolsków) zamieszkującego w starożytności tereny obecnych Włoch, bliżej spokrewnionego z dzisiejszymi Walijczykami.
W innych językach nazwa Włoch (m.in. po włosku) jest wyrażona mniej lub bardziej przekształconą formą nazwy Italia. W Polsce termin ten jest również powszechnie używany, lecz najczęściej na określenie starożytnego państwa włoskiego.
Italia przyciąga zabytkami i dziełami sztuki, śródziemnomorską kuchnią, wielowiekową historią, bogatą kulturą i awangardową modą. Nie mówiąc już o przepięknych wybrzeżach i plażach, zapierających dech w piersiach górach oraz malowniczych jeziorach, wyspach i zatokach. 

 Numerem wśród włoskich miast jest Rzym – stolica Włoch z wieloma zabytkami, jak chociażby  Koloseum, Circus Maximus, Fontanną di Trevi i Panteonem no i oczywiście Watykanem. ze wspaniałą Bazyliką świętego Piotra i Kaplicą Sykstyńską. W północnych rejonach Włoch warto odwiedzić miasta alpejskie, czyli Turyn i Trydent. W Turynie można podziwiać np. XV-wieczną katedrę, a w Trydencie Piazza del Duomo z fontanną Neptuna lub zamek Castello del Buonconsiglio. Wenecja, miasto zakochanych, słynie natomiast ze wspaniałego Grande Canale, Placu świętego Marka czy pałacu Dożów. Zabytkowe place i kościoły obejrzymy również w Bolonii i Rawennie, a w Padwie zobaczymy jeden z najstarszych na świecie uniwersytetów. Równie wspaniała jest Florencja ze swoimi słynnymi mostami i Dzwonnicą Giotta, Asyż z bazyliką świętego Franciszka i świętej Klary oraz Neapol, w którym mieszczą się średniowieczne zamki i zabytkowe świątynie czy Piza ze słynną Krzywą Wieżą. Jedne z najciekawszych zabytków architektury starożytnej można natomiast podziwiać w Syrakuzach na Sycylii. Znajdują się tam świątynie Zeusa i Apollina oraz ruiny antycznych teatrów.


Włochy uważane są za ojczyznę europejskiej muzyki artystycznej i przez wiele stuleci pełniły rolę centrum życia muzycznego w Europie. Tam najefektowniej rozwinęła się muzyka wokalna, we Włoszech powstała opera, ale także liczne gatunki muzyki instrumentalnej początek miały właśnie we Włoszech. W XVII i XVIII wieku najwięcej muzyków zatrudniano – zwłaszcza na bogatych dworach – właśnie z Włoch. Podobnie jak dzisiaj po angielsku, w całej Europie śpiewano najczęściej po włosku.
Znaczący pisarze włoscy to m.in. Francesco Petrarca, Giovanni Boccaccio, Dante Alighieri, Torquato Tasso, Gabriele D’Annunzio, Grazia Deledda, Salvatore Quasimodo, Dario Fo, Italo Calvino i Umberto Eco.

Włochy słyną także z kinematografii, która rozwinęła się tam jako jedna z pierwszych na świecie. Wśród znanych włoskich reżyserów należy wymienić Federico Felliniego, Mario Monicelliego, Roberto Rosselliniego.
W komediach włoskich rodziły się największe gwiazdy włoskiego kina, wśród których należy wymienić przede wszystkim takie nazwiska jak Alberto Sordi, Ugo Tognazzi, Monica Vitti, Claudia Cardinale, Vittorio Gassman, Nino Manfredi, a także Totò oraz Sophia Loren.
We Włoszech odbywa się jeden z największych i najpopularniejszych festiwali filmowych świata -  Festiwal Filmowy w Wenecji, na którym przyznawane są Złote Lwy. 

Włochy to także kuchnia, której smak zna chyba każdy.   Nie ma chyba wielu tak charakterystycznych i rozpoznawalnych symboli w kategorii jedzenia, jak pizza, spaghetti i lazania. Te trzy włoskie potrawy pochodzące z biednych regionów kraju, proste w przygotowaniu i tanie stały się hitem kulinarnym na całym świecie. Podaje się je zarówno w postaci oryginalnej, jak pizza margharita czy spaghetti neapolitanko, bolognese, a większość smakoszy z zamkniętymi oczami rozpozna ten charakterystyczny smak. Skoro pizza i spaghetti to także pomidory we wszelkiej postaci oraz niezwykle charakterystyczna dla tego kraju przyprawa: oregano. Włoska kuchnia to także inne makarony. We Włoszech zostało też naliczonych około 250 rodzajów wędlin, ponad 400 rodzajów sera i ponad 200 rodzajów pieczywa.
 Cały świat pała wielką miłością do włoskich deserów – kremowe lody, tiramisu z nutą espresso, panna cotta – nie ma chyba żadnej kuchni, która skupiałaby tak wielu zwolenników włoskich deserów. Nie można także pominąć tego, z czego Włochy słyną, a Włosi się szczycą – czyli prawdziwe, aromatyczne espresso, delikatne cappucciono. Nie można też zapomnieć o wyśmienitych winach, bowiem Włochy uważane są za jednego z jego największych producentów. W kraju znajduje się ponad milion winnic

Jak w każdym państwie tak i we Włoszech najważniejszymi symbolami narodowymi są flaga i godło. Charakterystyczne zestawienie barw włoskiej flagi narodowej należy do najbardziej rozpoznawalnych w Europie, zapewne też z uwagi na popularność i wysoki poziom włoskiej piłki nożnej.
Włochy to także karnawał w Wenecji  - największa zabawa uliczna w Europie. Jego historia sięga XI wieku. W tym czasie Włosi przebierają się i zakładają na twarz bogato zdobione maski (można je kupić przez cały rok w sklepach z pamiątkami). Karnawałowi towarzyszą też tańce, występy muzyków i przedstawienia. Karnawał w Wenecji jest coroczną tradycją, która zawsze przyciąga tłumy.

Już jestem ciekawa interpretacji uczestniczek.

11 komentarzy :

  1. Kasiu:)jesteś kopalnią wiedzy o krajach:))cieszę się,że podjęłam to wyzwanie:))

    OdpowiedzUsuń
  2. Pięknie opisałaś Włochy :) Powstaną cudne prace :)

    OdpowiedzUsuń
  3. No i będzie problem... z wyborem wzoru oczywiście, bo za dużo pięknych miast w tych Włoszech ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Oj, nie jestem (chyba) jedyna, która czuła Włochy w powietrzu. Biegnę szukać wzorku...

    OdpowiedzUsuń
  5. świetny temat! Już mam pewien pomysł :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Jestem bardzo ciekawa co zainspiruje uczestniczki.

    OdpowiedzUsuń
  7. Super temat juz cos krzyzykuje.

    OdpowiedzUsuń
  8. A czy ja mogę dołączyć do zabawy?? Dopiero teraz na nią natrafiłam...

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze.
Pozostawiony ślad odwiedzin jest dla mnie największą satysfakcją z prowadzenia bloga
Komentarze anonimowe oraz obraźliwe nie będą publikowane

krzyżykowe szaleństwo © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka