Cytat


Pasja - podmuch szczęścia pozwalający się uwolnić ze stalowego uścisku szarej, ponurej codzienności.

O mnie

Moje zdjęcie
Hafciarka zołza - na dodatek wredna, bezkompromisowo tępiąca hafciarskie badziewie i wiedząca czego chce.. zakręcona na punkcie krzyżyków od dawien dawna, cierpiąca na hafciarskie ADHD - ciągle ją nosi i nie potrafi usiedzieć przy jednym projekcie dłużej niż tydzień, stawiająca krzyżyki w tempie, którego mistrz Formuły 1 by się nie powstydził - szczególnie w czasie urlopu, podobno to wszystko dzięki turboigle... kiedy ktoś jej nadepnie na odcisk bierze miotłę, na której na co dzień lata, i goni delikwenta, gdzie pieprz rośnie...

881. Kwiatowy rok - wyzwanie listopadowe

Skoro listopad to pora na przedostanie już wyzwanie w kwiatowym roku z krzyżykowym szaleństwem. 
W tym miesiącu będzie nam towarzyszył kwiat, który mnie osobiście kojarzy się z czasami minionego ustroju, kiedy królował w bukietach obok  goździków i frezji.
 Mowa o gerberze.
Gerbery pochodzą z Afryki. Dziko rosnące gerbery występują w prowincji Transvaal w RPA, na Madagaskarze oraz w tropikalnych rejonach Azji i na Tasmanii. Jako pierwszy opisał tę roślinę w 1737 roku holenderski botanik Jan Frederik Gronovius. Nadał jej wówczas nazwę na cześć swojego przyjaciela, niemieckiego lekarza i botanika Traugutta Gerbera.
W wielu krajach o gerberze mawia się: afrykańska stokrotka - ang. African Daisy lub Transvaal Daisy. Obecnie znanych jest blisko 50 dziko rosnących gatunków, z najbardziej popularną północnoafrykańską gerberą Jamesona (łac. Gerbera jamesonii) na czele. Otrzymała nazwę od nazwiska swego odkrywcy - botanika Roberta Jamesona. To właśnie od niej pochodzi ponad 1000 kolorowych odmian, różniących się od siebie nie tylko barwą kwiatów, ale także wielkością. Jednak gerbery znane nam z kwiaciarni znacznie się różnią od swych dzikich afrykańskich krewnych.
Gerbera należy do najważniejszych roślin ozdobnych uprawianych w  Europie na kwiaty cięte. Od kilku lat można je spotkać  w formie doniczkowej, pod handlową nazwą Gerbera "Daisy".
Należą one do rodziny astrowatych i charakteryzują się wyrastającą bezpośrednio z podłoża rozetą silnych zielonych liści, które od spodu pokryte są drobnymi włoskami. Ciekawostką  jest fakt, że kwiaty gerber zamykają się wieczorem, gdy zapada zmrok i otwierają rano, gdy zaczyna padać na niego światło dzienne.
Gerbera doniczkowa posiada również inne, mniej znane właściwości. Badania przeprowadzone przez NASA nad przydatnością roślin podczas ekspedycji kosmicznych, wykazały, że gerbery to doskonałe rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze w mieszkaniu.
Nasze babcie mawiały, że gerbera to symbol szacunku, więc gdy komuś wręczano ten kwiat, oznaczało to poszanowanie obdarowanej osoby.
Przed laty, gdy mężczyzna wręczał kobiecie wiązankę z czerwonymi gerberami, wyznawał jej tym samym miłość.
Już jestem ciekawa, jak sobie w tym miesiącu poradzą uczestniczki zabawy.

I banerek ku pamięci


7 komentarzy :

 1. o ciekawa jestem tych prac z gerberą! Będę czekać z niecierpliwością na efekty Waszych prac :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie się goździki coraz lepiej kojarzą - nawet w zestawieniu z goździkami ;) O ile to pięknie skomponowane bukiety a nie pojedyncze kwiatki przewiązane błyszczącą wstążką ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękny i wyjątkowy kwiat..;) Życzę powodzenia dziewczyną.. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem bardzo ciekawa jakie wzory wybiorą uczestniczki. Pamiętam gdy moja mama uczyła w szkole na Dzień Nauczyciela dostawała mnóstwo kolorowych gerber. Cały dom pachniał kwiatami. Najbardziej lubiłam gdy dostawała frezje.

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajny temat..ciekawe co dziewczyny przygotują:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze.
Pozostawiony ślad odwiedzin jest dla mnie największą satysfakcją z prowadzenia bloga
Komentarze anonimowe oraz obraźliwe nie będą publikowane

krzyżykowe szaleństwo © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka