Cytat


Pasja - podmuch szczęścia pozwalający się uwolnić ze stalowego uścisku szarej, ponurej codzienności.

O mnie

Moje zdjęcie
Hafciarka zołza - na dodatek wredna, bezkompromisowo tępiąca hafciarskie badziewie i wiedząca czego chce.. zakręcona na punkcie krzyżyków od dawien dawna, cierpiąca na hafciarskie ADHD - ciągle ją nosi i nie potrafi usiedzieć przy jednym projekcie dłużej niż tydzień, stawiająca krzyżyki w tempie, którego mistrz Formuły 1 by się nie powstydził - szczególnie w czasie urlopu, podobno to wszystko dzięki turboigle... kiedy ktoś jej nadepnie na odcisk bierze miotłę, na której na co dzień lata, i goni delikwenta, gdzie pieprz rośnie...

906. Kwiatowy rok - wyzwanie grudniowe

No i przyszła pora na ostatnie wyzwanie w kwiatowym roku. W tym miesiącu towarzyszyć nam będzie kwiat chyba najbardziej kojarzący się z Bożym Narodzeniem a mianowicie poisecja, czyli gwiazda betlejemska. 

Tak naprawdę roślina ta nosi nazwę wilczomleczu nadobnego. Pochodzi z Meksyku i Gwatemali.W środowisku naturalnym dorasta do około 3 metrów wysokości. 
 Wiadomo, że już w XVI wieku doszło do rozprzestrzeniania gatunku z udziałem człowieka. Aztekowie przemieścili te rośliny w okolice obecnie istniejącego miasta Meksyk, prawdopodobnie lokalizacją pośrednią w przemieszczaniu była północna część stanu Guerrero. 
Szerzej odkryta została w latach 20. XIX wieku.Nazwa poinsecja została roślinie nadana na cześć pierwszego ambasadora USA w Meksyku, J. R. Poinsett'a, który w 1822 roku przesłał ją do Waszyngtonu. Od tamtej pory popularność tej rośliny cały czas rosła. W 1834 roku pierwsze rośliny trafiły do Europy
Spopularyzowana została w połowie XX wieku, gdy wyhodowano odmiany dobrze znoszące warunki panujące w mieszkaniach strefy umiarkowanej. 
Jest uprawiana w wielu krajach świata, przy czym w krajach międzyzwrotnikowych jako roślina ogrodowa. 
Pod względem gospodarczym jest najważniejszą rośliną doniczkową na świecie. W roku 2008 łączna wartość handlowa sprzedanych roślin osiągnęła 155 mln dolarów amerykańskich. W Stanach Zjednoczonych wyprodukowano 50 mln, a w Unii Europejskiej 100 mln sztuk roślin tego gatunku
Popularną nazwę - gwiazda betlejemska - roślina ta zawdzięcza szczytowym liściom, zwanym przykwiatkami, które wspaniale się przebarwiają, kontrastując z niżej położonymi liśćmi o barwie zielonej. Przykwiatki zazwyczaj są czerwone ale istnieją też odmiany gwiazdy betlejemskiej o liściach przebarwiających się na pomarańczowo, żółto lub biało, a także dwubarwnych. Gdy spojrzymy na roślinę od góry, pięknie wybarwione liście szczytowe wyglądają właśnie niczym gwiazda. Same kwiaty gwiazdy betlejemskiej, usytuowane na szczytach pędów, są zaś niepozorne i w zasadzie nie decydują o walorach ozdobnych rośliny.
W Meksyku i Gwatemali sok mleczny z tej rośliny używany był jako krem do golenia, w Gwatemali także jako lekarstwo na bóle zębów i środek wymiotny. W kraju tym okłady z liści stosowano do złagodzenia bóli, a z podsadek uzyskiwano też w wiekach XIII do XVI czerwony barwnik. 
Jako roślina należąca do gatunku wilczomleczowatych jest szkodliwa dla zdrowia. W łodygach, liściach i korzeniach znajduje się trujące mleczko. Spożycie go może spowodować miejscowe podrażnienie jamy ustnej. W dużych ilościach może wywołać poważne zatrucie wymagające hospitalizacji.

Już jestem ciekawa, jak poradzą sobie uczestniczki zabawy.
I banerek ku pamięci4 komentarze :

 1. Tego właśnie się spodziewałam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak ten czas leci - już 12 kwiat!

  OdpowiedzUsuń
 3. Z Meksyku? W takim razie nie mogę jej nie wyhaftować :) Uwielbiam Meksyk :)

  OdpowiedzUsuń
 4. tak myślałam ;)
  czekam na cudne interpretacje tematu :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze.
Pozostawiony ślad odwiedzin jest dla mnie największą satysfakcją z prowadzenia bloga
Komentarze anonimowe oraz obraźliwe nie będą publikowane

krzyżykowe szaleństwo © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka