To już przedostatni temat naszej babskiej zabawy. Tym razem tematem będzie
Ten temat w sumie mi się chyba przyśnił, bo dziś rano obudziłam się właśnie z apaszką w głowie jako kolejnym wyzwaniem.
Apaszka to – rodzaj kwadratowej chusty składanej w trójkąt i zawiązywanej na szyi.
Jej historia sięga XIX wieku i pierwotnie była elementem stroju ulicznego chuligana - apasza, skąd wzięła się jej nazwa. Potem nosili ją paryscy robotnicy. Jako element stroju kobiety - wtedy tylko sportowego - pojawiła się w latach dwudziestych dwudziestego wieku.
Pierwsze najpopularniejsze i zarazem otoczone największą sławą apaszki przypisuje się marce Hermès. Co 25 sekund na świecie sprzedawana jest apaszka tej firmy. Od chwili pojawienia się w 1937 roku pierwszych apaszek Hermes powstało już ponad 2 tys. wzorów tego dodatku, zaprojektowanych przez ponad 150 artystów z całego świata. Wiernych klientek ekskluzywnego domu mody nie zraża nawet ich cena. Za jedwabny kwadrat o boku 90 cm, ważący 65 gramów, panie skłonne są zapłacić od 250 do 500 funtów.
Apaszki wykonuje się z różnych materiałów. Najpopularniejsze i tańsze wersje to bawełna, wiskoza oraz poliester. Najpiękniejsze, ale również droższe chusty, to modele wykonane z jedwabiu, szyfonu lub kaszmiru, ręcznie rolowane i podszywane.
Apaszka może posłużyć jako nakrycie głowy, może być też ozdobą włosów służąc jako opaska, czy kokarda. Może być eleganckim naszyjnikiem, może zamaskować pierwsze zmarszczki na szyi, jeśli zastosuje się ją jako wypełnienie dekoltu.
Ze względu na swoją niezwykle użyteczną funkcję została pokochana przez wiele znanych kobiet, które uczyniły ją wręcz swoim znakiem rozpoznawczym.
Jedną z najbardziej znanych miłośniczek apaszek była księżna Monako- Grace Kelly. To w szczególności jej stylizacje wyróżniał ten nietypowy na tamte czasy dodatek.
Apaszka należy także do wizerunku Jackie Kennedy Onassis, królowej Elżbiety II, Sharon Stone, Audrey Hepburn i Madonny.
Znane Polki, które pokochały apaszkę to Agnieszka Osiecka, Hanna Suchocka, Michalina Wisłocka, Anna Jantar i Beata Tyszkiewicz.
Już jestem ciekawa prac uczestniczek. Prace linkujemy do 2 czerwca do północy.
Czytaj dalej...